13.12.14.

Trilaterala u Beogradu o svetskim temama

Posledice sastanka Trilateralne komisije sagledavaće se u godinama i decenijama koje slede, kaže profesor Dragan Simić uoči sutrašnjeg skupa. Sastanak 165 učesnika Trilaterale održava se u jednom od beogradskih hotela, a razgovaraće se o svetskim temama ali i o problemima regiona.

U Beogradu se sutra održava skup evropske Trilateralne komisije, nevladine organizacije koja okuplja političare, bankare, biznismene iz cele Evrope. Učesnike 38. Trilaterale, pozdraviće i premijer Srbije.

Svetske teme, dileme najmoćnijih zemalja, ali i problemi regiona. Neće biti rešeni, ali će se o njima pričati tokom vikenda u Beogradu.
Predsednik srpskog ogranka Evropske Trilaterale Jovan Kovačić kaže da je održavanje skupa u najmlađoj članici znak podrške.
"Poruka je razvoj, dijalog i mir, stabilnost i to jeste znak velike podrške Trilateralne komisije Srbiji na putu ka EU i na sve ono drugo što radi poslednjih nekoliko godina", kaže Kovačić.
O onome što se tiče Srbije i zemalja u regionu – sa učesnicima će razgovarati i srpski premijer i predsednici vlada Crne Gore i Republike Srpske.
"Odlična prilika da se priča ne samo o trenutnom stanju i o energetskoj bezbednosti, ekonomiji nego da se razmišlja i o budućim projektima", rekla je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.
U Beograd dolaze predstavnici najmoćnijih institucija i kompanija, koji već četiri decenije utiču na finansijske tokove u svetu.
Dragan Simić, profesor Fakulteta političkih nauka, kaže da je to u poslednjih nekoliko decenija najznačajniji skup, čije će se posledice sagledavati u godinama i decenijama koje slede.
"Naš region trpi i uticaj Ruske Federacije i Turske, i Trilateralna komisija hoće da na ovaj način ohrabri evropsku orijentaciju Srbije i drugih zemalja regiona", ističe Simić.
Organizacija je osnovana kako bi povezala Ameriku sa Evropom i Japanom. Osnovao ju je Rokfeler, na ideju politikologa Zbignjeva Bžežinskog. On je region Evroazije video kao šahovsku tablu, najveći geopolitički dobitak za Ameriku.
"Borba za primat traje svuda u svetu", kaže Kovačić.